Sararan Halı Nasıl Temizlenir? ÇÖZÜLDÜ!!

Sararan Halı Nasıl Temizlenir?

Sararan Halı Nasıl Temizlenir? En Kapsamlı Rehber!

Sararan halı nasıl temizlenir? – Halı Yıkandıktan Sonra Sarı Su Gelmesi – Sıcaktan Sararan Halı Nasıl Temizlenir? – Evde Halı Yıkarken Sararmaması İçin Ne yapmalı? – Beyaz Halı Nasıl Yıkanır? – Halıdaki Sarı Yanık Lekesi Nasıl Çıkar?

Halınızı temizlendikten hemen sonra sarıya döndüğünü hiç fark ettiniz mi? Sadece can sıkıcı hissetmekle kalmaz, aynı zamanda çıkarılması da zor olabilir. Durum buysa, hemen harekete geçmek gerekir. Bir halının renginin eski haline getirilmesi söylenenden daha kolaydır. Çünkü renk bozulmasına neden olabilecek bir dizi faktör var. İyi haber şu ki, bu uzman ipuçlarını izleyerek halınızın sararmasını temizlemeniz mümkün.

KAMPANYA: Bahçelievler Halı Yıkama sayfasında şuanda kampanya var. Kampanya kodu almak için bağlantıya tıklayın.

Sararan Halı Nasıl Temizlenir?: Zemin kaplama şeritlerini yeniden renklendiren maddelerden veya halıyı imal etmek için kullanılan önceki bir karışımdan kaynaklanabilir. Arada bir, siz temizledikten sonra zemin kaplamanızda zayıflıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden bu yazımızda halınızda sararma nedenlerini ve nasıl düzeltebileceğinizi anlatan bu en kapsamlı rehberi sizler için hazırladık!

"<yoastmark

Halı Sararma Çeşitleri

Tipik Sararma – Sararan Halı Nasıl Temizlenir?

Normal maddeler halınıza bulaştığında tipik halı sararması meydana gelir. Evcil hayvan idrarı halıyı lekelerken, katran lekeleri sarı bir döküntü bırakır. Fitilleme de aynı şekilde temizlikten sonra sıradan halı sararmasına neden olabilmektedir. Ayrıca, halılarınızı genel trafik alan oda ve koridorlarda farklı açılara sahiptir. Er ya da geç, güneş ışığı etki eder ve sararmalara neden olabilmektedir. Bu, korunan kısmın gölgesi ile kaplanmamış kısmın gölgesi arasında bir benzersizliğe neden olabilmektedir. Bazı stratejiler, sarı lekelerin bulaştığı sıradan bir halıyı düzeltebilmektedir.

Sentetik Sararma – Sararan Halı Nasıl Temizlenir?

Sentetik sararma, sentetik maddeler ipliklerin oluşumunu değiştirdiğinde meydana gelir. Yüksek ph veya çözünür temizleyiciler ve alkolsüz içecekleri ısıtmak gibi bileşik maddeler, temizliğin ardından zemin kaplamanızda leke bırakmaktadır. Çoğu bileşik zemin kaplaması sararması, korozif esaslı bir düzenleme uygulanarak düzeltilebilmektedir.

Fenolik Sararma – Sararan Halı Nasıl Temizlenir?

Fenolik sararma, bir tür bileşik sararmasıdır. Butillenmiş hidroksitoluen (BHT) içeren zemin kaplamalarında bulunmaktadır. BHT’li kilimler yeterli nefes alma alanına ihtiyaç duymaktadır. Üzerine mobilya gibi eşyalar konulduğunda güvenli bölge yeterince hava alamıyor demektir, BHT yanıt verir ve örtü sararmasına neden olur. Fenolik sararmanın halınız üzerindeki etkilerini tersine çevirerek test edilmelidir. Halıya hava verilmesi, gölgelemesinin yavaşça yeniden oluşturulmasını sağlayabilir. Turunçgil özütü fenolik sararmayı tedavi etmek için de kullanılabilmektedir. Öyle olsa bile, bu prosedürlerin işe yarayacağına dair hiçbir güvence yoktur. Sararan Halı Nasıl Temizlenir? sorusunun birçok nedeni ve cevabı vardır lütfen okumaya devam edin.

"<yoastmark

Halı Sararmasına Ne Sebep Olur?

Halınızın sararmasının pek çok nedeni vardır. Gelin her birinin halıda nasıl renk solmasına neden olduğuna bir göz atalım.

Günlük Halı Lekeleri:

Halınızda günlük maddeler biriktiğinde sarı lekeler oluşturma eğilimindedirler. Bu, özellikle çok fazla yaya trafiğine maruz kalan bölgelerde geçerlidir. Toz, kir ve hatta evcil hayvan idrarı, halıda sararmaya neden olmasıyla ünlüdür ve tedavi edilmezse çıkarılması zor olabilmektedir.

Kimyasal Sararma:

İsminden de anlaşılacağı gibi kimyasal sararma, halı liflerinin bileşimi ile reaksiyona giren bazı kimyasallardan kaynaklanmaktadır. Bazı kimyasal temizleyiciler yüksek miktarda alkali deterjan veya pH içerir ve kullandıktan sonra sarı bir leke oluşturur.

Fenolik sararma, bütillenmiş hidroksitoluen (BHT) ile halılarda meydana gelen bir tür kimyasal renk sorundur. BHT’li halılar, oksijen eksikliği bileşiğin reaksiyona girmesine ve sararmasına neden olabileceğinden biraz nefes alması gereklidir. Halının bulunduğu alanı sık sık havalandırın. Mümkünse, halınızı ters düz ederek bolca hava almasını sağlamanız gerekmektedir. Bu uygulama, Sararan Halı Nasıl Temizlenir? sorusunun etkili bir yanıtı olabilir.

Foto Oksidayson:

Halı, güneş ışığına veya atmosferik dumanlara aşırı maruz kaldığında foto oksidasyonu meydana gelir. Zamanla halı lifleri bozulur ve sarı bir leke oluşturur. Çoğu halıda yüksek miktarda sarı boya vardır ve çok sık güneş ışığına maruz kalması diğer renklerin solmasına ve böylece sarı tonun ortaya çıkması ile sonuçlanır.

Ev Ürünleri:

Bazı ev ürünleri halıyla reaksiyona girerek onu sarıya çevirebilmektedir. Bazı örnekler mobilya cilaları, böcek ilaçları, ev tipi ağartıcılar ve hatta iç mekan bitki gübreleridir. Bunun nedeni, bu ürünlerin bazılarının benzoil peroksit içermesi ve böylece etrafında bazen turuncu bir halka olan sarımsı bir leke oluşturmasıdır.

Nikotin: (Tütün)

Kapalı mekanlarda sigara içmek yapışkan katran oluşumundan dolayı halılarda kalıcı sarı lekelere neden olabilmektedir. Nikotin lekelerinin çıkarılması oldukça zordur ve aslında halı liflerini tamamen bozabilmektedir.

Ağartma Maddeleri:

Klor ağartma ve cilt iltihabı ilacı, halı yüzeyinde bulunan desenlerin mavi ve kırmızı renklerini sıyırarak sarı rengine dönüştürebilmektedir.

Farklı Sebepleri:

En sevdiğiniz koltukları, masa, sandalye, vitrin vb. eşyalarınızın yerini değiştirdiğinizde, halınızda bazı renk tonu sorunları görebilirsiniz. Halınıza sararma olmadan hemen önce, büyük olasılıkla odayı tatmin edici bir şekilde düzenlediniz. Sorun, bir ev eşyası aldığınızda ortaya çıkıyor ve odayı dönüşümlü olarak değiştirmeniz gerekiyor. Çoğu zaman, halınız bu eşyaların altında kalmıştır ve bu, bunların açıkta kalan daha yüksek trafik bölgelerinden daha temiz görüneceği anlamına gelir.

 

"<yoastmark

Sararan Halı Nasıl Temizlenir?:

Sararan Halı Nasıl Temizlenir?: Farklı lekeler farklı temizleme yöntemleri gerektirir ve aynı şey sarı renklenmeler için de geçerlidir. Bazıları kolayca çıkarılabilirken diğerleri biraz daha fazla çaba gerektirir. Gelin halıdaki sarı lekeleri çeşitli temizleme yöntemlerini kullanarak nasıl çıkarabileceğinizi inceleyelim.

1. Buharla Sararan Halı Nasıl Temizlenir?

Sarı lekeleri çıkarmanın en iyi yollarından biri buharla temizlemektir. Buhar, derinlerdeki kirleri parçalar, halının içinde kalan kimyasalların bir kısmını çözer ve sarı lekeleri etkili bir şekilde giderir. Buharla temizlemenin en güzel yanı, aynı zamanda bakteri ve diğer mikroorganizmaları da öldürmesidir. Halınızı buharla temizlemek ve orijinal rengini eski haline getirmek için ihtiyacınız olan tek şey profesyonel bir halı temizleme hizmetidir.

2. Asitli Durulama

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, alkali bazlı temizlik ürünleri halılarda sarı bir leke oluşturabilmektedir. Bunu hafifletmenin bir yolu asitle durulama yapmaktır. Asitle durulama, kimyasal lekeyi etkili bir şekilde durulamak için asit bazlı bir ürün kullanmayı içerir. Bu sadece alkali kalıntıyı ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda halının rengini dengeler ve rengini geri kazandırır.

3. Yeterli Havalandırma

Renk atması fenolik sararmadan kaynaklanıyorsa, halıya biraz hava vermek onu düzeltmek için fazlasıyla yeterli olabilmektedir. Mobilyaların üstte oturduğu alanlarda fenolik sararma yaygındır. Mobilyayı çıkarmak ve havalanmasını sağlamak, sarı lekenin yavaş yavaş yok olmasına neden olacaktır. BHT’li halılarda sarı lekelerin oluşmasını önlemek için mobilyayı zaman zaman hareket ettirin.

4. Karbonat

Kabartma tozu, sarı lekeleri oldukça iyi çözen doğal bir halı temizleyicidir. 1 bardak karbonatı ½ bardak suyla karıştırın ve lekeli bölgeye sürün. Yumuşak kıllı bir fırça kullanın ve karbonatı halı liflerinin derinliklerinde uygulayın. Sarı leke halıdan tamamen çıkana kadar tekrarlayın.

5. Halı Boyası

Sarı leke uzun süre işlem görmemişse, çıkarması çok zor olabilmektedir. Foto-oksidasyon, halı liflerinin kalıcı olarak sararmasına neden olabilmektedir, bu nedenle doğrudan güneş ışığına aşırı maruz kalmayı önlemek en iyisidir. Halı boyası muhtemelen bu senaryodaki renk değişimini düzeltmek için tek seçeneğinizdir. Bir halıyı yalnızca eşleşen veya daha koyu bir renge boyayabileceğinizi unutmayın, çünkü daha açık bir boya düzensiz görünecektir.

Sararan Halı Nasıl Temizlenir? sorusunun nedenlerini ve ne tür uygulamalar yapacağınızı inceledik. Bu kapsamlı rehberi faydalı bulduysanız sosyal medyada paylaşarak insanların bu en güncel halı sorununun çözümlerini keşfetmelerine destek olur musunuz?

Bunu evde kendiniz yapamıyor musunuz? bugün bizi arayın ve sizin için biz temizleyelim.

Play

 

Instagram’da bize katılın! Güncel kampanyalarımızdan önce sizin haberiniz olsun: https://www.instagram.com/ucan_haliyikama/

Facebook’ta bize katılın! https://www.facebook.com/ucanhaliyikamamerkezi/

Bahçelievler Halı Yıkama

[last-modified]

Uçan Halı Yıkama

Uçan halı yıkama servisi, 20 yılı aşkın bir süredir, İstanbul Avrupa yakasında profesyonel olarak hizmet veren yerel bir işletmedir. Geçen bu 20 yılı aşkın süreçte, bölgemizde bugün 85.000 kayıtlı müşteriye temizlik hizmetleri sunuyoruz.

Müşteri memnuniyeti en önemli hizmet poltikamızdır. Bu yüzden bizi aradığınız ilk andan, teslimata kadar karşınızda her zaman nazik, bilgili ve kibar ekip arkadaşlarımızla karşılaşacaksınız. Herhangi bir sorun yaşadığınızda bize ulaşmaktan çekinmeyin! İşletmemiz her türlü probleminizde size yardımcı olmak için elinden gelenin en iyisini yapmayı garanti eder.

Uçan Halı Yıkama Telefon Numarası

Halı Yıkama Yorumlar