Evde Halı Temizliği

Evde Halı Temizliği

Evde halı temizliği blogunda tamamen doğal yöntemlerle, evde halı bakım ve temizliğine dair önemli ipuçlarını sizler için derledik

Yinede her zaman profesyonel halı yıkamacınızda derinlemesine temizlik en sağlıklı çözümdür. Uçan Halı Yıkama

Basitçe söylemek gerekirse, ağır temizlik ekipmanları kullanmadan halılarınızı temiz tutmanız mümkündür. Bunun için düzenli temizlik yapıyor olmanız yeterli. Eğer düzenli temizlik yapıyorsanız halılarınız için bazen elektrikli süpürge bile kullanmanız gerek olmayabilir. Sizin için hazırladığımız “Evde Halı Temizliği” makalemizi dikkatlice okuyun ve gereken yerlerde mutlaka not alın. Kağıt kaleminiz hazırsa hadi başlayalım!

Gevşek Kir ve Toz Nasıl Temizlenir?

Elektrik süpürgesi olmadan da sert kıllı bir süpürge ve faraşla halıyı temizleyebilirsiniz. Düşük tüylü bir halınız varsa, bu özellikle kolay bir temizleme yöntemidir. Daha kalın, yüksek tüylü veya shaggy halıları temizliyorsanız, biraz sabırla ve keskin bir gözle hazırlanın çünkü kirin liflere gömülmesi daha kolaydır. Çürük bir süpürgeyi daha etkili hale getirmek için, kılları daha sıkı bir şekilde bağlı hale getirmek için lastik bir bantla sarın.

Evde Halı Temizliği
Evde Halı Temizliği

Karlı bir günde alan kilimlerini makine olmadan da temizleyebilirsiniz.

Kar, kabarık kar yerine toplanabilir olmalıdır (yani kardan adam karı).

Bu yöntem, bir vakumla veya ağır hizmet tipi bir makineyle temizlenemeyecek kadar hassas olan halılar için gerçekten işe yarar, ancak duvardan duvara halılar hariç, kolayca taşınan tüm halılarda kullanılabilir.

Halıyı içeride yuvarlayarak başlayın ve ardından karda ters çevirin.

Ellerinizi ve bir kürek kullanarak, halıyı çırpın, böylece kir aşağı doğru düşer ve kara yakalanır. Halıyı tekrar hareket ettirin ve alttaki kar temizlenene kadar işlemi tekrarlayın. Halı nemi emmez ve çoğu zaman, liflerine kartopu eklemeden paketlenmiş karı kaldırır.

Evde Halı Temizliği
Evde Halı Temizliği

Halı Nasıl Dezenfekte Edilir? Evde halı temizliği

Basit bir ev yapımı solüsyon ve ovalama fırçası ile halınızın liflerini buharlı temizleyici olmadan tazeleyin ve dezenfekte edin. Bir kase veya küçük bir kovada bir ölçek beyaz sirkeyi üç ölçek suyla karıştırın. Sert fırçanın kıllarını solüsyona batırın ve bunları halıya sürün. Onları liflere iyice masaj yapın (halıyı tamamen doyurmadan) ve fazla nemi lekelemeye yardımcı olmak için bir bezle takip edini

Evde Halı Temizliği
Evde Halı Temizliği

Bölgesel Leke Temizleme Nasıl Yapılır?

Leke temizleme belkide makine olmadan yapılabilecek en önemli halı bakımıdır. Bir evcil hayvan lekesi gibi bir süredir halıda duran bir noktayla uğraşıyor olsanız da, ya da arkadaşlarınızı şarabı veya düşen bir tabak yemeği ne kadar kolay temizleyebileceğiniz konusunda etkiliyor olun, basit tedaviler iyi bir parti numarası ve temel bir yaşam becerisidir.

Evde Halı Temizliği
Evde Halı Temizliği

Bulunduğun yer tazeyse (ıslak veya yapışkan), her zaman alanı oldukça emici bir bezle tamponlayarak başlayın ve bütün bir kağıt havlu rulosu kullanmak israfa neden olsa da, gerçekten işe yarıyorlar.

Sonra durulayın. Leke taze ise, yerleşmeden önce gevşetmek için soda kullanabilirsin, ama aynı zamanda ürün yönergelerine göre bir halı temizleyicisi kullanmayı düşün. Ovmak yerine daima lekeyi ve temizleyiciyi tamponlamaya devam edin.

Evde Halı Temizliği
Evde Halı Temizliği

Evcil Hayvan Tüyleri Nasıl Temizlenir?

Evde halı temizliği yöntemleri arasında düzenli kalmalarına yardımcı olmak, halılarınızdaki evcil hayvan tüylerini çıkarmak için tüy bırakmayan bir fırça kullanma alışkanlığı edinin. Fırçayı gözle görülür birikimin olduğu alanlarda kullanın ve ayrıca evcil hayvanınızın en sık yattığı alanlara odaklanın. (Kürklerin daha fazla gömülü olması muhtemeldir.) Halılarınızın temiz kalmasına yardımcı olmak için evcil hayvanınızı daha sık fırçalayın ve tımar edin.

Evcil Hayvan Tüyü Temizleme
Evcil Hayvan Tüyü Temizleme
Play

 

Evde Halı Temizliğinin Önemi

Kültürümüz gereği temizliğin önem arz ettiğini biliyoruz. Bayram temizlikleri ve önemli günlerde bezi ele alıp toz tutan her yeri temizleme fikri bu yüzden bize hep sıcak gelmiştir. En önemli varlıklarımızdan olan çocuklarımızın sağlıkları bizim hayatımızdan daha önemlidir diye düşünmemiz de kültürümüz gereği ve sevdiğimiz şeylere özenle yaklaşma düşüncemizden kaynaklanan bir içgüdüdür.

Bebeklerimiz hayata ilk defa adım attıktan sonra halılarımızın üzerinde emeklemeye ve yürümeye ardından da koşmaya başlarlar. Bu süreçte birçok kez halıların üzerine düşerler ve ister istemez halıda bulunan toz ve kirlere direkt olarak maruz kalırlar. Çocuklarımız zamanlarının çoğunu evimizde geçirmektedir.

Evimizde olduğu her an halıyla birçok kez temas eder bu durum özellikle ayak altında olan bir eşya göz önüne alınırsa oldukça tehlikelidir.

Halı Yıkamada Kullanılan Kimyasallar

Halı yıkama hizmetinin temelinde su ve deterjan bulunmaktadır. Deterjan kimyasal birleşimi ile leke ve kirlerin parçalanmasını, su ise bu kirin uzaklaştırılmasını sağlamaktadır.

Yıllardır halı yıkama işleminde halıya özgü olmayan temizlik maddeleri olan klorak, bulaşık deterjanı ve çamaşır deterjanları kullanılıyor. Ülkemizde sadece endüstriyel anlamda kullanılmak üzere halı şampuanı 2009 yılında Sabuncuoğlu Kimya tarafından halının yapısı incelenerek yapılan ar-ge çalışmaları neticesinde üretilmiştir.

Halı yapısına göre özel olarak geliştirilen ve çeşitleri bulunan halı yıkama şampuanı kullanılan halının en temiz hale getirilmesi amaçlanmıştır. Halı temizleme şampuanının yanı sıra halı yıkama firmalarının en büyük sorunlarından biri olan halı lekelerini tek başına çözebilen çözelti ihtiyaçları da vardır. Bunun için özel olarak geliştirilen ve 100 farklı leke için geliştirilen yağları moleküler boyutta parçalayarak uzaklaştıran kostiksiz leke sökücüler, halı sağlığını koruyarak lekeyi halıdan uzaklaştırmak üzere tasarlanmıştır.

Bunların dışında klorak ve halı yapısına uygun olmayan diğer tehlikeli kimyasallar halıya zarar verirken alerjen içererek sağlığımızı da tehtit edebilir. En uygun halı şampuanı moleküler düzeyde insana zarar vermeyen içeriklere sahip su soda ve tuz karışımlarına sahip ph değeri yüksek ve sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış Era111 halı şampuanıdır.

Halıdan Leke Çıkarma Uygulaması – Evde Halı Temizliği

Yüzyıllar boyunca lekenin sökülmesi için geliştirilmiş yöntemler var. Bazıları acımasızdır, bazıları da yetersiz. Ancak kullanılan malzemelerin ve tekniklerin uygun olması durumunda gerçek bir temizlik etkisi yaratır.

Leke çıkarma yöntemleri bu konuda tecrübeli insanlar tarafından uygulanmalı ve geliştirilmelidir. Aksi halde tercih edilen yöntem halınızın son kullanma tarihini ortaya koyabilir. Lekeyi çıkarırken fazla su kullanımı bile lekeyi kalıcı veya her tarafa yayılmasını sağlayabilir.

Bu durumların oluşmasını başta halı sahipleri olmak üzere hiçbir halı yıkama fabrikası istemez. Halının görünümü bozulacağı için halı sahipleri halı yıkama firmalarından hak talep edeceklerdir.

Uçan Halı Yıkama

Uçan halı yıkama servisi, 20 yılı aşkın bir süredir, İstanbul Avrupa yakasında profesyonel olarak hizmet veren yerel bir işletmedir. Geçen bu 20 yılı aşkın süreçte, bölgemizde bugün 85.000 kayıtlı müşteriye temizlik hizmetleri sunuyoruz.

Müşteri memnuniyeti en önemli hizmet poltikamızdır. Bu yüzden bizi aradığınız ilk andan, teslimata kadar karşınızda her zaman nazik, bilgili ve kibar ekip arkadaşlarımızla karşılaşacaksınız. Herhangi bir sorun yaşadığınızda bize ulaşmaktan çekinmeyin! İşletmemiz her türlü probleminizde size yardımcı olmak için elinden gelenin en iyisini yapmayı garanti eder.

Uçan Halı Yıkama Telefon Numarası

0 0 Değerlendirmeler
Yıldız verin
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle