Halı Yıkama Yöntemleri

Halı Yıkama Yöntemleri ve Evde Halı Bakımı

Evde halı yıkama yöntemleri;

Halılar, yapısı gereği kir, leke, toz ve zararlı bakteriler için en uygun ortamları sunar. Bu yüzden her halı yıkanabilir.

Elde yıkanan halılarda ovalama neticesinde keçeleşmeler oluşabilir. Görüntü ve desenlerde zamanla parlaklığın yitirilmesi ve yanlış yöntemler kullanılması sonucu renk akması gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Halılar farklı çeşitleri olması ve farklı mekan ve kullanım alanlarına sahip olması nedeniyle standart bir yıkama prosedürü yoktur. Her halı üretici talimatlarına uygun olarak yıkanmalıdır. Bilinçsiz ellerde yıkanan halılarda sararmalar sıkça görülen problemlerdendir.

Hiçbir halının leke tutmama gibi bir özelliği kesinlikle yoktur. Kullanımınıza bağlı olarak bulaşan lekelere anında müdahale etmeniz hayati önem taşır. Lekelenen halının en kısa sürede profesyonel bir halı yıkama servisinde derinlemesine temizlenmesi önemlidir.
Açık renkli halılarda kesinlikle halı şampuanları kullanılmamalıdır. Bu sararmalara sebep olacak nedenlerden en belirgin olanıdır. Şampuana dayalı sararmaların nedeni ise halı şampuanında bulunan kimyasallardır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda şampuan üreticisi ile iletişime geçilmesi önerilir.

Merter Halı Yıkama Telefon
Halı Yıkama Telefon

Bulaşan sayısız farklı leke türleri için halk arasında bilinen birçok yöntem bulunur. Uçan halı yıkama servisi üretici talimatları dışında hiçbir yönteme itibar etmez. Böylece oluşabilecek herhangi bir deformasyonunda önüne geçilmiş olur.
Bazı lekeler anında müdahale edilmediği için inatçı leke sınıfına girebilir bu lekelerden maalesef bazen kurtulmak mümkün değildir. O yüzden alttaki linkte bulunan blogumuzdaki evde pratik temizlik bilgilerini inceleyin ve leke bulaşma anında ne yapmanız gerektiği konusunda bilgiye erişerek halılarınızı koruyabilirsiniz.

öneriliyor: Evde Halı Temizliği! https://www.ucanhaliyikama.com/kategori/hali-yikama/ 

Halınıza sıvı dökülmeler olduysa, sıvının zemine ulaşmadan alınması önemlidir. Böyle bir durumda emici havlular ve kağıt havlularla hafifçe tamponlama yaparak sıvının zemine ulaşmasına engel olunmalıdır. Hiçbir şekilde üzerine basılmamalıdır. Eğer halı zeminine ulaşmışsa bu halınızın küflenmesine ve çürümesine sebep olabilir. En kısa sürede güneş görmeyen gölgelik bir yerde kurutulmalıdır.

Halınıza bulaşan herhangi bir lekeye müdahale ederken kesinlikle çok sıcak su, ütü veya fön makinesi kullanılmamalıdır. Halınıza ciddi zarar verebilirsiniz.

Elde Yıkama İle Halı Temizliği

Her ne kadar teknoloji gelişse de bazı antik halıların narin yapısı narin davranışlar gerektirmektedir. Makinalar oluşabilecek hatayı ön görmeden sabit çalışma yeteneklerine sahip oldukları için elde yıkama gerektiren durumlarda olan halılar da tarafımızda profesyonel olarak yıkanabilmektedir.

Elde Makine Yardımı İle Halı Yıkama Yöntemleri

Dayanımı yüksek ama çok eski değerli halılarda baskının makine kullanıcısı tarafından anlık değişiklik yapabileceği yıkama yöntemidir. En büyük avantajı da halıda hasar bırakmadan hav arasında birikmiş pisliklerin dışarıya atılmasını sağlamaktadır.

Tam otomatik halı yıkama makinasında halı yıkama; Halının rahatça sığabileceği büyüklüklere ve çeşitlere sahip halı yıkama makinaları havuz sisteminde bekletilen halının hav arasına toplamda 16 dairesel fırça ile derinlemesine temizlik veren makinalardir. Şebekeden yeterli oranda su çekerek halı yıkama şampuanı ile karıştırıp halı hav arasına sıkar ve bakterilerin ölmesi için fırçalama işlemlerinin tamamını otomatik olarak halı cinsine göre belirlenen baskı ayarında gerçekleştirir. İşçilik maliyetlerini düşürdüğü için halı yıkama firmaları tarafından tercih edilir.

Instagram’da bize katılın! Güncel kampanyalarımızdan önce sizin haberiniz olsun: https://www.instagram.com/ucan_haliyikama/

Facebook’ta bize katılın! https://www.facebook.com/ucanhaliyikamamerkezi/

 

Şub 9, 2021 @ 11:13